rep round teams, internationals, tests, New Zealand vs Tonga, Samoa vs Cook Islands, PNG vs Fiji, teams

Samoa, Cook Islands, Papua New Guinea and Fiji have named their official teams for this weekend’s representative round.

Storm star Justin Olam leads a PNG squad that includes Alex Johnston and Lachlan Lam, while the Fiji squad is stacked with NRL talent including Viliame Kikau, Waqa Blake and Maika Sivo.

Chanel Harris-Tavita and Anthony Milford will partner in the halves for Samoa with four Panthers players for the 17th.

Meanwhile, there are three pairs of brothers in the Cook Islands team.

Read on for squad rosters for this week’s international matches.

Stream every game from every round of the 2022 NRL Telstra Premiership season live and ad-free during play on Kayo. New to Kayo? Try it free for 14 days now.

Koroisau thinks about the call of the Blues | 03:19

WEDNESDAY

Lebanon vs Malta, 7:30 p.m. at Belmore Sports Ground

Lebanon team: To confirm

The Malta team: To confirm

SATURDAY

Kiwi Ferns vs Mate Ma’a Tonga (Women), 1.10pm at Mt Smart Stadium, Auckland

*The official teams will be named on Wednesday.

Ferns Squad: Amy Turner, Annetta-Claudia Nu’uausala, Autumn-Rain Stephens Daly, Charlotte Scanlan, Christyl Stowers, Georgia Hale, Hailee-Jay Maunsell, Kararaina Wira-Kohu, Karli Hansen, Katelyn Vaha’akolo, Krystal Rota, Laishon Albert-Jones , Madison Bartlett, Mya Hill-Moana, Nita Maynard, Page, McGregor, Raecene McGregor, Roxy Murdoch.

The Tonga team: Laikha Clarke (Gold Coast Titans), Tegan Dymock (St George Illawarra Dragons), Keisharn Hala (Brisbane Tigers), Elenoa Havea, Haylee Hifo (Mounties), Kalosipani Hopoate (Sydney Roosters), Bridget Hoy (Tweed Seagulls), Mary Latu, Amelia Mafi, Seli Mailangi (Parramatta Eels), Shannon Muru (South Sydney Rabbitohs), Kimberly Nikua (St Marys), Monica Samita, Natasha Penitani (Cronulla Sharks), China Polata (Brisbane Broncos), Pier Pritchard (North Sydney Bears), Erana Reti (St George Dragons), Luisa Sekona (West Brisbane Panthers), Lavinia Tauhalaliku, Ana Taumalolo.

New Zealand Kiwis v Mate Ma’a Tonga (Men), 3.20pm Mt Smart Stadium, Auckland

*Official teams will be named on Wednesday

New Zealand team: Nelson Asofa-Solomona (Storm), Jesse Bromwich (Storm – captain), Kenneath Bromwich (Storm), Dylan Brown (Eels), Erin Clark (Titans), James Fisher-Harris (Panthers), Kieran Foran (Sea Eagles), Peta Hiku (Cowboys), Jahrome Hughes (Storm), Moses Leota (Panthers), Isaac Liu (Titans), Joseph Manu (Roosters), Te Maire Martin (Broncos), Ken Maumalo (Wests Tigers), Ronaldo Mulitalo (Sharks), Griffin Neame (Cowboys), Briton Nikora (Sharks), Marata Niukore (Eels), Isaiah Papali’i (Eels), Jordan Rapana (Raiders), Jordan Riki (Broncos), Brandon Smith (Storm), Scott Sorensen (Panthers), Joseph Tapine (Raiders), Dallin Watene-Zelezniak (Warriors).

The Tonga team: Tolutau Koula (Sea Eagles), Daniel Tupou (Roosters) Siosifa Talakai (Sharks), Moses Suli (Dragons), Sione Katoa (Sharks), Kotoni Staggs (Broncos), Talatau Amone (Dragons), Siosiua Taukeiaho (Roosters), Siliva Havili (Rabbits), Addin Fonua-Blake (Warriors), Sitili Tupouniua (Roosters), Keaon Koloamatangi (Rabbits), Jason Taumalolo (Cowboys), Soni Luke (Panthers), Haumole Olakau’atu (Sea Eagles), Tevita Pangai jnr (Bulldogs), Tevita Tatola (Rabbits), Moeaki Fotuaika (Titans), Will Penisini (Eels), Isaiya Katoa (Panthers), Andrew Fifita (Sharks), Joe Ofahengaue (Western Tigers), Starford Toa (Eastern Tigers) West), Christian Tuipulotu (Sea Eagles), Eliesa Katoa (Warriors).

MORE NRL NEWS

‘BID AGAINST THEMSELVES’: Tigers scouting torched amid $750,000 U-turn

SOUTH HOOKED: Walker-Latrell contract battle looms with Bennett surrounded

‘TOO NICE’: Brandy lifts the lid on why Blues made SEVEN changes for Crunch Origin II

WHISPERS: Tigers’ post Madge exodus as disgraced utility free to explore options

Samoa vs Cook Islands, 5:40 p.m. at Campbelltown Sports Stadium

The Samoa team: 1. Charlie Staines 2. Taylan May 3. Izack Tago 4. Jaxson Paulo 5. David Nofoaluma 6. Chanel Harris-Tavita 7. Anthony Milford 8. Martin Taupau 9. Jazz Tevaga 10. Francis Molo 11. Josh Schuster 12. Jaydn Su A 13. Josh Aloiai 14. Fa’amanu Brown 15. Keenan Palasia 16. Spencer Leniu 17. Bunty Afoa 18. Mathew Feagai 19. Ronald Volkman 20. Toafofoa Sipley

Cook Islands team: 1. Kayal Iro 2. Steven Marsters 3. Anthony Gelling 4. Reuben Rennie 5. Malachi Morgan 6. Esan Marsters 7. TBC 8. Vincent Rennie 9. Aaron Teroi 10. Xavier Willison 12. Pride Peterson-Robati 13. Tinirau Aaron 15 Moses Noovoa-McGreal 16. Makahesi Makatoa 17. Davvy Moale 18. Reuben Porter 19. Geoff Daniela 20. Andre Iro 21. Lucky Pokipoki

Latrell offers solid advice to Cobbo | 01:13

Papua New Guinea vs Fiji, 7:50 p.m. at Campbelltown Sports Stadium

PNG Team: 1. Alex Johnston 2. Robert Derby 3. David Mead 4. Justin Olam 5. Terry Wapi 6. Kyle Laybutt 7. Lachlan Lam 8. Epel Kapinias 9. Wartovo Puara 10. Sylvester Namo 11. Dan Russell 12. Nixon Putt 13. Jacob Alick 14. Liam Horne 15. Emmanuel Waine 16. McKenzie Yei 17. Dilbert Issac 18. Junior Rop 19. Sherwin Tanabi 20. Solo Wane

The Fiji team: 1. Sunia Turuva 2. Mikaele Ravalawa 3. Semi Valemei 4. Waqa Blake 5. Maika Sivo 6. Kevin Naiqama 7. Nautu’a Masima 8. Joseph Ratuvakacerivalu 9. Penioni Tagituimua 10. Tui Kamikamica 11. Viliame Kikau 12. Taniela Sadrugu 13. Taane Milne 14. Isaac Lumelume 15. Pio Seci 16. Lamar Manuel-Liolevave 17. Kaylen Miller 18. Ralulu Nasoki 19. Waqasaqa Qiolevu 20. Mesake Kurukitoga

Get all the latest NRL news, highlights and analysis straight to your inbox with Fox Sports Sportmail. Register now!!

Leave a Comment