Who is playing at Wimbledon today? Day 1 timetable including Emma Raducanu and Andy Murray

Emma Raducanu and Andy Murray are both in action on the opening day of Wimbledon this afternoon as the two stars of the British game highlight a packed schedule of matches in SW19.

Raducanu and Murray have both posted positive injury updates ahead of the tournament and are set to go as the Championships return in front of a full crowd and no Covid-19 restrictions.

Raducanu will make her center court debut following her stunning triumph at the US Open last September and breakthrough in the fourth round of last year’s tournament, but she faces a tricky opponent and a grass court specialist in herself. by Alison Van Uytvanck.

The 19-year-old’s match will come before two-time champion Murray takes on James Duckworth, as the 35-year-old veteran seeks another tournament. Before that, and as tradition dictates, defending men’s champion Novak Djokovic will open the game on center court.

Here is the full opening order of the game as Wimbledon kicks off today.

The order of play is subject to change – every hour BST

CENTER COURT – 1:30 PM

1. Novak Djokovic vs. Soonwoo Kwon

2. Alison Van Uytvanck against Emma Raducanu (GBR)

3. Andy Murray (GBR) against James Duckworth

COURT N°1 – 1:00 PM

1. Mirjam Bjorklund vs Ons Jabeur

2. Jan-Lennard Struff vs. Carlos Alcaraz

3. Angelique Kerber vs. Kristina Mladenovic

SHORT N°2 – 11H00

1. Cameron Norrie (GBR) against Pablo Andujar

2. Bernarda Pera vs. Anet Kontaveit

3. Jannik Sinner vs. Stan Wawrinka

4. Maria Sakkari vs. Zoe Hives

SHORT N°3 – 11:00 AM

1. Alejandro Davidovitch Fokina against Hubert Hurkacz

2. Danielle Collins in Marie Bouzkova

3. Tamara Korpatsch vs. Heather Watson (GBR)

4. Ryan Peniston (GBR) against Henri Laaksonen

COURT 12 – 11:00

1. Casper Ruud vs. Albert Ramos-Vinolas

2. Kaja Juvan vs. Beatriz Haddad Maia

3. Belinda Bencic vs. Qiang Wang

4. Steve Johnson vs. Grigor Dimitrov

COURT 18 – 11:00

1. Jodie Burrage (GBR) in Lesia Tsurenko

2. Enzo Couacaud against John Isner

3. Jay Clarke (GBR) against Christian Harrison

Not before: 5 p.m.

4. Marta Kostyuk vs. Katie Swan (GBR)

COURT 4 – 11:00

1. Tommy Paul vs. Fernando Verdasco

2. Camila Osorio vs. Elise Mertens

3. Martina Trevisan vs. Elisabetta Cocciaretto

4. Carlos Taberner vs. Reilly Opelka

SHORT 6 – 11:00

1. Tomas Martin Etcheverry vs. Ugo Humbert

2. Clara Tauson vs. Mai Hontama

3. Tamara Zidansek vs. Panna Udvardy

4. Taro Daniel vs Sebastian Baez

COURT 7 – 11:00

1. Angelina Kalinina and Anna Bondar

2. Alexander Tabilo vs. Laslo Djere

3. Oscar Otte vs. Peter Gojowczyk

COURT 8 – 11:00

1. Maximilian Marterer vs Aljaz Body

2. Aleksandra Krunic vs. Sorana Cirstea

3. Daniel Altmaier vs. Mikael Ymer

4. Daria Saville vs. Viktoriya Tomova

COURT 9 – 11:00

1. Benoit Paire v Quentin Halys

2. Federico Coria in Jiri Vesely

3. Lucia Bronzetti vs. Ann Li

4. Yanina Wickmayer vs. Lin Zhu

COURT 10 – 11:00

1. Ylena In-Albon vs. Alison Riske

2. Rebecca Marino vs. Katarzyna Kawa

3. Maddison Inglis vs. Dalma Galfi

4. Alexander Bublik vs. Marton Fucsovics

COURT 11 – 11:00

1. Thiago Monteiro vs. Jaume Munar

2. Jule Niemeier vs. Xiyu Wang

3. Tim Van Rijthoven vs. Federico Delbonis

COURT 14 – 11:00

1. Adrian Mannarino vs. Max Purcell

2. John Millman vs. Miomir Kecmanovic

3. Astra Sharma in Tatjana Maria

4. Oceans Dodin to Jelena Ostapenko

COURT 15 – 11:00

1. Nikoloz Basilashvili vs. Lukas Rosol

2. Kaia Kanepi vs. Diane Parry

3. Dusan Lajovic vs. Pablo Carreno Busta

4. Shuai Zhang in Misaki Doi

COURT 16 – 11:00

1. Katerina Siniakova vs. Maja Chwalinska

2. Thanasi Kokkinakis vs. Kamil Majchrzak

3. Tallon Greek Track vs. Fabio Fognini

4. Ekaterine Gorgodze vs. Irina-Camelia Begu

COURT 17 – 11:00

1. Frances Tiafoe vs. Andrea Vavassori

2. Caroline Garcia vs. Lily Miyazaki (GBR)

3. Magda Linette vs. Fernanda Contreras Gomez

4. David Goffin vs. Radu Albot

Click here for the latest timetable

Leave a Comment